work-life-balance

Work-life balance je v našej hlave

Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je fenoménom posledného desaťročia. Nároky doby a samotnej spoločnosti sa stupňujú a v snahe uspieť či vyhovieť na všetkých frontoch prichádzame neraz do konfliktu so samým sebou. Čas, ktorého je v pomere k povinnostiam žalostne málo, však riadiť nevieme. Dokážeme ale manažovať samých seba. Čo teda naozaj hľadáme, keď chceme dosiahnuť rovnováhu vo všetkých oblastiach života?

Aj keď dosiahneme pomyselný work-life balance, nemusíme byť automaticky spokojní. Môžeme pracovať len 6 hodín denne, no budeme mať prácu, v ktorej nebudeme šťastní. Aj napriek dostatku času na nepracovné aktivity nám bude čosi chýbať. Na druhej strane ani venovanie priveľkého množstva času hoc i zmysluplnej práci nemusí viesť ku šťastiu, ak tým budú trpieť iné oblasti nášho života. Je preto potrebné uvedomiť si, z čoho vychádza náš pocit rovnováhy a ako ho nastavením nášho myslenia môžeme dosiahnuť.

1. Základom je stanovenie si priorít

V dnešnom svete máme všetci veľa úloh a povinností. Nad všetkým však stoja VAŠE PRIORITY, ktoré by mali odzrkadľovať VAŠE HODNOTY a presvedčenia. Vďaka tomu vám pomôžu rozhodnúť sa, čomu dáte prednosť a čo urobíte skôr. Nie je totiž možné byť všade a stíhať každú udalosť, a preto vás nesmie mrzieť odmietnutie niektorých aktivít.

2. Životná rovnováha je neustály proces

Nečakajte, že životná rovnováha znamená byť neustále spokojný a uvoľnený. Nebojte sa preto prejaviť všetky druhy emócií, ktorých ste schopný, pretože sú súčasťou životnej rovnováhy. Práve zaslepená spokojnosť či neustále trápenie sa sú znakmi nerovnováhy.

3. Vytýčte si ciele

Je dôležité žiť v prítomnosti, myslite však aj na budúcnosť a určte si krátkodobé a dlhodobé životné ciele. Mať ciele totiž znamená, že máte na čom pracovať a zároveň sa budete niekam posúvať ďalej. Aj to je znamením života v rovnováhe.

4. Konkretizujte svoje plány

Chcete vo svojom živote niečo zmeniť, ale vaše plány nie sú dostatočne konkrétne? Keď viete, čo presne chcete, rovnováha v živote sa stáva reálnou možnosťou. Viete ju premeniť na cieľ a vypracovať taktiku na jeho dosiahnutie.

5. Výhry aj prehry sú súčasťou životnej rovnováhy

Sústreďujete sa viac na svoje neúspechy? Skúste zistiť, prečo máte tendenciu zameriavať sa viac na prehry. Prečo vás dokážu menšie neúspechy rozladiť viac, ako vás vedia motivovať hoci aj väčšie úspechy? Je dôležité tešiť sa aj z malých úspechov. To sa však treba naučiť. Ak sa, naopak, viac upriamujete na vaše úspechy, porozmýšľajte aj nad vecami, v ktorých ste v poslednom čase neuspeli. Uznanie vlastných chýb potvrdí vašu pokoru a prinavráti rovnováhu do vášho života.

6. Nájdite si čas na oddych

Hoci v práci trávime osem hodín denne, v dôsledku dynamického pracovného tempa sa jej venujeme aj po skončení pracovnej doby. Fakt, že sa často nedokážeme odpojiť od pracovných záležitostí, je jednou z hlavných príčin absencie kvalitného oddychu. Povinnosti preto nechajte na pracovisku a robte niečo, čo vás skutočne baví. Nerobte to však s vedomím, že sa k práci neskôr vrátite. Aj keď sa v urýchlenej dobe ťažko ignorujú maily a telefonáty, k harmónii medzi prácou a súkromím však vo veľkej miere dopomáha práve takéto vypnutie.

Hľadanie životnej rovnováhy sa mení v závislosti od veku a pohlavia. Nemala by sa však stať vaším cieľom, ale prostriedkom. Aj o tom, ako na to, sa dozviete v našom tréningu Work-life balance.

Comments:0

Pridaj komentár